30.12.2024

Chrząszcze, robaczki, motyle - recenzja

 Książka o szydełkowaniu


Dziś przychodzę do was z książką Chrząszcze, robaczki, motyle, którą napisała Lydia Tresselt, a wydało Wydawnictwo Kobiece. Podtytuł poradnika Szydełkowa opowieść o małych stworzeniach i wielkich marzeniach intryguje od pierwszego spojrzenia na okładkę.

Pierwsza część książki to dla mnie zupełnie coś nowatorskiego. Mamy tu do czynienie z opowieścią, w której biorą udział wszystkie projekty i stają się bohaterami pięknej historii. Zapewniam, że ten rozdział spodoba się dzieciom.


 

Druga część omawia metody pracy, które są dokładnie pokazane na zdjęciach. Uwierzcie mi, warto przeczytać porady, by sprawniej wykonywać projekty.

I najciekawsza, trzecia część - wzory. Mamy tu wiele godnych uwagi stworzeń. Poćwiczycie szydełkowanie rozpoczynając od mszycy, utrwalicie na gąsienicy, a osiągniecie wyżyny przy motylu. To dopiero początek... Zachwyci Was też samodzielnie stworzona biedronka, ślimak oraz jelonek. Każdy projekt jest opisany krok po kroku. W niektórych opisach znajdują się odniesienia do wspólnych elementów maskotek. Trzeba odszukać dany element na innej stronie książki i uszydełkować zgodnie z obranym modelem np.: dobór koloru włóczki. I tu osoby początkujące mogą poczuć się nieco zagubione, bo na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane. Jednak wykonując kolejne prace można wpaść w rytm i doskonale odnaleźć rytm.

Wykonała dla Was jeden z projektów, który jednak okazał się dwoma. Zamarzył mi się motyl, składający się z larwy i nakładanych skrzydełek. Motyla wykonałam z grubszej włóczki szydełkiem numer 3 mm. Zmieniłam trochę schemat przy obrabianiu skrzydełek, które wykonałam podwójnie - w projekcie są pojedyncze. Grubsze lepiej trzymają kształt przy dość dużej pracy.





Reasumując, książka warta uwagi. Z zadowoleniem dostrzegam, że zastój na polskim rynku wydawniczym (mam na myśli książki o szydełkowaniu) powoli znika. Oby wydawano więcej poradników dla szydełkar. 


29.12.2024

Dlaczego warto szydełkować?

 Czamu cza heklować?



Można znaleźć wiele powodów, dla których warto nauczyć się szydełkować (po naszymu heklowanio). Analizowałam wszystkie zalety nauki rękodzieła. Szczególnie zwróciłam uwagę właśnie na szydełkowanie. Za pomocą zakrzywionego kawałka metalu (wpisują się tu także inne tworzywa), można wyczarować cuda. Ubrania, ozdoby, rzeczy codziennego użytku, maskotki... To wszystko stworzycie za pomocą techniki szydełkowania.

Oto kilka ważnych powodów, by nauczyć się szydełkować.

Szydełkowanie:

- wzmacnia zdolności poznawcze i pamięć - przypominanie sobie wzorów, liczenie rzędów oraz oczek i dokonywanie korekt projektów angażuje mózg;

- jest dobre na depresję - uważne działania mogą pomóc w pozostaniu w teraźniejszości i zapewnić większe skupienie;

- jest uspakajające - powtarzające się ruchy szydełkowania tworzą medytacyjny przepływ i pozwalają uspokoić się naszym myślom;

- pobudza jasność umysłu - wymaga koncentracji i umiejętności rozwiązywania problemów, co może pomóc pobudzić umysł i zmniejszyć stres;

- może zapobiec demencji - szydełkowanie stymuluje funkcje poznawcze i możne pomóc w utrzymaniu zdrowego zdrowego starzenia się mózgu;

Reasumując, warto zacząć szydełkować. Może będzie to Wasze postanowienie noworoczne...

 


20.12.2024

Szydełkowy mikołaj i szydełkowa choinka

 Świąteczne stożki

Jakiś czas temu wstawiłam tu post z opisami wykonania takich cudaczków. A wszystko na bazie stożka. Na FB grupie już są opracowane schematy wielu projektów. Jeśli jednak wolicie tu zaglądać, wrzucam schemacik także na blog.


Kochani, szydełka w dłoń i do pracy 💪💙💚💛







10.11.2024

Szydełkowe bombki

 Ozdoby choinkowe

Przeglądałam w Internecie szydełkowe bombki. Znalazłam ozdoby wykonane na bazie styropianowej i plastikowej, wzrok przyciągnęły także płaskie zawieszki oraz małe główki maskotek tj.: renifer czy mikołaj. Stwierdziłam, że wszystko już było, a ja chciałabym zrobić coś innego, mniej oklepanego. I wpadłam na pomysł płaskich, ale dwustronnych bombek typu zawieszka.

Do wykonania wszystkich elementów wykorzystałam grubszą nitkę bawełnianą i szydełko 3,5 mm.

I komplet 

kwiatek, choinka, płatek śniegu, sweterek, szyszka, bombka z kwiatkiem

 II komplet

kwiatek, trójkąt z kwiatków, czapeczka, bombka z kwiatkiem, sopelek, choinka

Są to dwa komplety, na które składają się trzy zestawy po 6 elementów - w każdym mamy 18 elementów.

Można je kupić w butiku Artillo:

I komplet

II komplet

 

14.10.2024

Szydełkowe sweterki

 Odzież dziecięca

Jakiś czas temu naszła mnie myśl, by spróbować stworzyć projekty dziecięcych ubrań. Jako że nie znalazłam zadowalających mnie książek i czasopism z szydełkowymi sweterkami, spodenkami, sukienkami czy bucikami, postanowiłam zmierzyć się z tym wyzwaniem. I powiem wam, że nie było to łatwe. Już przy tworzeniu projektów maskotek jest dużo pracy, ale ubrania zdawały się mnie przerastać. Potrzebowałam przerw i motywacyjnego kopa.

Wybór włóczki, wymyślenie modelu, niezliczone godziny na szydełkowanie i prucie każdej robótki...

Długo szukałam sklepu, w którym mogę kupić odpowiednie włóczki i znalazłam. Pani Karolina ma naprawdę duży wybór przepięknej przędzy, z której postanowiłam opracować swoje projekty. Jest włóczka cieńsza - YarnArt Rosegarden i grubsza - YarnArt Bouquet. Właśnie z niej powstało już kilkanaście sweterków dla maluszków.





Teraz powoli, ale konsekwentnie, zbieram wszystko w całość. Dokładne opisy, zdjęcia poszczególnych etapów prac i schematy wykonywane drżącą dłonią próbuję zawrzeć na kilku stronach tak, żeby ułatwić Wam pracę.

Projekty będą umieszczane na mojej grupie FB - Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala. Wystarczy dołączyć, by uszydełkować takie sweterki.

12.10.2024

Podrobione zdjęcia

 Szydełkowe oszustwo

Ostatnio często trafiam na zdjęcia szydełkowych prac. I nie są to zdjęcia robione przez autorów danego projektu, a przez AI. Posty w mediach wyskakują jak szalone i promują... nawet nie wiem jak "to" nazwać :( Po ilości polubień wiem, że mało kto rozróżnia prawdziwą fotkę szydełkowej robótki od wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Jest to dla mnie, rękodzielnika przykre.

Prawdziwe prace mają widoczny splot czyli ścieg, który można wprawnym okiem rozróżnić. Zaś podróbki mają niewidoczne, często rozmyte uwypuklenia do złudzenia przypominające półsłupki. Już to, że całe praca wygląda jednakowo, powinno dać ludziom do myślenia.

Jak to oszustwo rozpoznać...

Każdy projekt wykonany ręcznie ma takie cechy jak: różnorodność w zastosowanych ściegach; czasem widać nawet, gdzie nitka była luźniej prowadzona. Warto zwrócić uwagę czy mamy do czynienia tylko z jednym zdjęciem czy z kilkoma, na których powinny być zbliżenia szczegółów i ewentualnie pokazana praca z innej perspektywy. Przykłady poniżej.



1. Warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia zdjęcia, ale i na powiększenie go i przyjrzeniu się szczegółom.

2. Większość zdjęć wygląda na za bardzo wyidealizowanych - zbyt dobrych.

3. Podpowiedzią może być też tło zdjęcia, które jest celowo rozmyte.


28.08.2024

Wzór szydełkowy - schemat

 Szydełkowa poduszka

Od jakiegoś czasu uczę się tworzyć opisy wykonania swoich projektów w oto taki sposób. Staram się to robić czytelnie i mam nadzieję, że takie jest 😘

W okresie jesienno-zimowym na rynku pojawi się moja druga książka o szydełkowaniu maskotek i będzie ona wzbogacona o więcej zdjęć i (uwaga nowość!) o schematy. Mam nadzieję, że sprostam Waszym oczekiwaniom.

Zapraszam do dołączenia do grupy na Facebooku, gdzie znajdziecie moje schematy w technice siatkowej, schematy na maskotki, a wkrótce także na ubranka dla dzieci.

 




22.08.2024

Wzór szydełkowy - schemat

 Grupa szydełkowa

Założyłam grupę na Facebooku, żeby dzielić się z Wami schematami, które stworzyłam. Będzie mi miło, gdy dołączycie do mnie i będziecie wspierać moja pracę. Możecie udostępniać projekty, ale prosiłabym o podanie źródła, z którego pochodzą - FB lub ten blog.

Wiem, że są osoby, które wolą zaglądać tu i dlatego także w tym miejscu będę publikować swoje projekty. Dzisiaj dwa pomysły na saszetki w technice siatkowej. Miłego szydełkowania!




13.08.2024

Córka strażaka

 Powieść o polskich strażakach

Mam dla Was coś ciekawego... Jeśli lubicie czytać powieści obyczajowe, zapraszam na darmową ucztę. Na Wattpad jest już dostępna moja książka zatytułowana Córka strażaka. 



Akcja książki została osadzona w polskich realiach PSP. Kto interesuje się służbami mundurowymi, a szczególnie strażakami, powinien być zadowolony. Zwłaszcza że bohaterem jest kobieta, która także jest strażakiem. 

Córka strażaka - zacznij czytać już teraz.


29.03.2024

Książka o szydełkowaniu

30 szydełkowych maskotek

Przychodzę dziś z informacją o projekcie, nad którym niedawno ukończyłam pracę. Cieszę się, że ogrom włożonego wysiłku w powstanie drugiej książki z szydełkowym maskotkami przyniósł efekt. Znalazłam wydawnictwo, które jest zainteresowane wydaniem poradnika!


Trzydzieści projektów do samodzielnego wykonania wraz ze szczegółowymi opisami. Ale to nie wszystko... Opracowałam schematy do każdego projektu! 

Z własnych obserwacji wynika, że książki z szydełkowymi maskotkami są coraz bardziej popularne. Niestety na polskim rynku rzadkością są rodzimi autorzy - królują zagraniczne tłumaczenia. Od dłuższego czasu wsłuchiwałam się w głosy szydełkujących, szczególnie tworzących maskotki i widzę popyt na schematy. Maskotki jest trudno zobrazować w tradycyjny sposób czyli tak jak serwetki. Wpadłam na troszkę inny, wręcz innowacyjny sposób. Mam nadzieję, że ułatwi to Wam tworzenie własnych pluszaków.

Zapraszam na grupę Fb: Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala, gdzie publikuje własne darmowe projekty.


20.03.2024

Darmowe schematy szydełkowe

Schematy szydełkowe

W poprzednim poście zachęcałam do odwiedzenia i polubienia grupy Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala. Już dodałam tam pierwszy projekty maskotki, który stworzyłam specjalnie dla Was. W przygotowaniu już kolejny.

Możecie samodzielnie stworzyć kotka - opis wraz ze schematami już dostępny w grupie.


Wkrótce dwa przystojniaki, które mogą ozdobić Wasz stół wielkanocny. Nie czekajcie, dołączajcie do grupy na Facebooku.



13.03.2024

Naruszanie praw autorskich to plaga

 Jak to jest z tym prawem autorskim?

Co jakiś czas w Internecie wybucha walka (przez innych rozumiana jako afera) o prawa autorskie. Nie wszyscy rozumieją, czym kieruje się rozżalony pisarz...

Istną plagą jest udostępnianie treści, które są czyjąś własnością. Dotyczy to nie tylko książek, ale także schematów z gazetek hobbystycznych. Bazując na swoich obserwacjach, dostrzegam niewiedzę osób, które to robią. One nie widzą problemu w tego typu praktykach. Przecież grupa osób wymienia się tylko schematami... I tu powstaje zasadnicze pytanie: czy ten schemat jest darmowy i jego autor zgadza się na  udostępnianie?

Pewnie tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego masowego procederu. Kto zastanawia się nad tym, ile autor spędził czasu na napisaniu książki? Ile zajęło mu stworzenie projektu jednej maskotki? Ba, ta maskotka musi być zrobiona z materiału, który trzeba kupić; trzeba spisać treść i opracować schemat, grafiki oraz wykonać zdjęcia, no i oczywiście maskotkę.

To są niezliczone godziny pracy. Pracy, która jest niedoceniana.

Długo zastanawiałam się nad tym, jak choć trochę mogę przyczynić się do uświadomienia ludziom korzystającym z takich grup tego zjawiska. Udostępnianie wzorów, schematów, zdjęć czy książek bez zgody autora lub wydawnictwa jest nielegalne.

Starając się wyjść na przeciw oczekiwaniom osób szydełkujących i szukających darmowych schematów, stworzyłam grupę na Facebooku Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala, gdzie dodaję schematy mojego autorstwa. Na tę chwilę jest tam już dostępny mini kurs szydełkowania w technice siatkowej i kompletne wzory do wykonania - w miarę upływu czasu ich ilość będzie wzrastać ;) 

Zachęcam do odwiedzenia i polubienia grupy Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala. Wkrótce dodam też pierwsze projekty maskotek, które stworzyłam specjalnie dla Was.






1.03.2024

Włóczki do szydełkowania

Jakie włóczki wykorzystuję na maskotki?

Jak każda szydełkara mam swoje ulubione przędze. Maskotki wykonuję z włóczki Dolphin Baby lub Jeans. Uwielbiam obie.


W pracy z nimi stosuję drobne różnice: inaczej prowadzę ciągłość robótki, zwracam uwagę na miejsca ubierania i dodawania oczek. Jest to dla mnie ważne, bo chcę żeby każdy projekt wyglądał idealnie ;)

Kurka z pierwszego zdjęcia jest dostępna w Artillo, zaś zajączek jest częścią zrecenzowanej przeze mnie książki Szydełkowanie dla każdego.

 

21.02.2024

Szydełkowy zestaw

Zrób to sam

Dużo osób pyta mnie o zestawy do samodzielnego szydełkowania. Przyznam, że długo zastanawiałam się nad takim projektem, ale nie do końca wiedziałam, jak rozwiązać pewne kwestie. W końcu się udało!

Powstał kot. Szczegółowe opisy i grafiki mojego autorstwa poprowadzą Was do stworzenia uroczego kotka o wysokości około 20 centymetrów.

W zestawie znajdują się także: szydełko, igła, znacznik, włóczka, wypełnienie, bezpieczny nos i oczy.


Pierwszy zestaw jest już dostępny w Artillo.


9.02.2024

Wzory siatkowe - książka

 Drobiazgi

 5. Saszetka mała

Materiały:

– kordonek Muza 10 (kolor 1404, kolor 0343)

– szydełko 0,95 mm

Wymiary: 11 cm x 7 cm


 

Wykonanie:

Saszetkę małą wykonujemy tak samo jak saszetkę dużą, z tym że mniejszym szydełkiem i z pojedynczej nitki. Woreczki można ozdobić w dowolny sposób.


 

5.02.2024

Wzory siatkowe - książka

 Drobiazgi

 4. Saszetka duża

Materiały:

– kordonek Muza 10 (kolor 1402, kolor 1569A)

– szydełko 2,5 mm (robótkę wykonujemy podwójną nitką)

Wymiary: 16 cm x 11 cm

 

Robimy 35 oczek łańcuszka i w 8 oczku (licząc od szydełka) wykonujemy słupek, który jest pierwszą pustą kratką. Po przerobieniu zgodnie ze schematem pierwszego rzędu, otrzymujemy 10 kratek. W kolejnych rzędach postępujemy w identyczny sposób. Wykonujemy taśmę o pożądanej długości i łączymy trzy brzegi półsłupkami z pikotkami. Otrzymamy w ten sposób saszetkę, której górną krawędź wykańczamy tym samym ściegiem.

Sznureczek rozpoczynamy od zrobienia 4 oczek łańcuszka, które zamykamy oczkiem ścisłym. W powstałym kółeczku wykonujemy 10 półsłupków. Następnie robimy 100 oczek łańcuszka i wykonujemy drugie kółeczko obrobione półsłupkami.


 

23.01.2024

Wzory siatkowe - książka

 Drobiazgi

 3. Zajączek – dekoracja stołu

Materiały:

– kordonek Muza 10 (kolor 1401)

– szydełko 2,5 mm (robótkę wykonujemy podwójną nitką)

Wymiary: 13 cm x 10 cm


Wykonanie:

Robimy 22 oczka łańcuszka i w 5 oczko (licząc od szydełka) wykonujemy pierwszy słupek, który należy do pełnej kratki. Po przerobieniu zgodnie ze schematem pierwszego rzędu, otrzymujemy 6 pełnych kratek. Dalej postępujemy zgodnie ze schematem.

Grafika:


 

 

12.01.2024

Wzory siatkowe - książka

 Drobiazgi

 2. Podkładka pod sztućce

Materiały:

– kordonek Muza 10 (kolor 1401, kolor 1405)

– szydełko 2,5 mm (robótkę wykonujemy podwójną nitką)

Wymiary: 30 cm x 23 cm


 

Wykonanie:

Robimy 20 oczka łańcuszka i w 5 oczko (licząc od szydełka) wykonujemy pierwszy słupek, który należy do pełnej kratki. Po przerobieniu zgodnie ze schematem pierwszego rzędu, otrzymujemy 5 pełnych kratek. Dalej postępujemy zgodnie ze schematem. 

Grafika:


 



10.01.2024

Niespodzianka

Szydełkowanie i czytanie

W poprzednim wpisie wspominałam o szydełkowej lalce Agacie, którą stworzyłam dla autorki książki i wydawnictwa. Spotkała mnie miła niespodzianka... 



Przyszła paczka z książkami 👀💖👀 i cieszy mnie, że następne zimowe wieczory mam zaplanowane.

Zapraszam do udziału w konkursie, w którym można wygrać jedną z trzech lalek Agaty wraz z książką. Wystarczy przejść na stronę Facebookową wydawnictwa i napisać stosowny komentarz.