25.06.2020

Schemat szydełkowy - kurka Mira

Dzisiaj kolejny opis. Tym razem dekoracja wielkanocna. 
Kurka świetnie sprawdzi się jako pojedyncza zawieszka, ale można zrobić także girlandę składająca się z większej ilości zabawek.
Wykorzystując ten sam schemat, wyczarujecie szydełkiem kolorowe jajka - kolejny pomysł dla kreatywnych duszyczek.

Kurka Mira

Przybory:
włóczka Dolphin Baby (HIMALAYA) w kolorze żółtym i czerwonym, igła dziewiarska z zaokrąglonym czubkiem, zwykła igła, nożyczki, bezpieczne oczy, kulka silikonowa, szydełko nr 4,5

Wysokość kurki: 16 cm

Uwaga: Na początku każdego nowego okrążenia (nie dot. rz. 1) robimy jedno oczko łańcuszka i wbijamy się w to samo miejsce, przerabiając jeden półsłupek. Zaznaczmy go znacznikiem.
kurka, schemat


Jajko: (żółta włóczka)

Okrążenie 1: robimy dwa o. łańcuszka i wbijamy szydełko w drugie o. od szydełka, przerabiając w nim 6 półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (6 półsł.)

Okrążenie 2: podwajamy ilość półsłupków przez przerobienie w każdym z 6 o. poprzedniego rz. dwóch półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (12 półsł.)

Okrążenie 3: w pierwsze o. robimy jeden półsłupek, w drugie o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (18 półsł.)

Okrążenie 4: w dwa o. robimy po jednym półsłupku, w trzecie o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (24 półsł.)

Okrążeni 5-8: we wszystkich trzech okrążeniach wykonujemy po jednym półsłupku w każde o. i po przerobieniu zamykamy je o. ścisłym (24 półsł.)

Okrążenie 9: w dwa o. robimy po jednym półsłupku, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (18 półsł.)

Okrążenie 10: w cztery o. robimy po jednym półsłupku, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym. (15 półsł.)

Okrążenie 11: w tym okrążeniu wykonujemy po jednym półsłupku w każde o. i po przerobieniu go zamykamy o. ścisłym (15 półsł.)
Zakładamy bezpieczne oczka: licząc od czubka robótki pomiędzy 9-10 rzędem robótki w rozstawie 4 oczek. Częściowo wypychamy.

Okrążenie 12: w trzy o. robimy po jednym półsłupku, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (12 półsł.)

Okrążenie 13: dwa o. przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (6 półsł.)
Dopychamy i zszywamy igła dziewiarską.

Skrzydełko: (czerwona włóczka)

Okrążenie 1: robimy 4 o. łańcuszka; w 4 o. od szydełka robimy 7 sł. i odcinamy nitkę.
Wykonujemy dwa takie elementy.
Skrzydełka przyszywamy po obu bokach kurki zwykła igłą i nitką w dobranym kolorze na wysokości 7-8 rzędu od początku robótki.

Grzebień: (czerwona włóczka)

Okrążenie 1: w kółeczku z 4 o. łańcuszka robimy 16 sł. i zamykamy o. ścisłym
Okrążenie 2: składamy robótkę na pół i łączymy oba brzegi 8 półsł.
Odcinamy nitkę. Grzebień przyszywamy zwykła igłą i chowamy wszystkie nitki wewnątrz kurki.

Nóżki: (czerwona włóczka)

Robimy 4 o. łańcuszka i w 4 o. od szydełka wykonujemy trzy razy po trzy o. łańcuszka (tak powstaną pazurki). Teraz robimy 6 o. łańcuszka i o. ścisłym przyczepiamy element do spodu zabawki. Następnie robimy 10 o. łańcuszka i w 4 o. od szydełka wykonujemy trzy razy po trzy o. łańcuszka.
Uwaga: trzeba zostawić na tyle długa nitkę, by swobodnie przeprowadzić ją przez nóżkę do środka kurki.
Czerwoną włóczką wyszywamy usta.
kurka, szydełko