14.10.2024

Szydełkowe sweterki

 Odzież dziecięca

Jakiś czas temu naszła mnie myśl, by spróbować stworzyć projekty dziecięcych ubrań. Jako że nie znalazłam zadowalających mnie książek i czasopism z szydełkowymi sweterkami, spodenkami, sukienkami czy bucikami, postanowiłam zmierzyć się z tym wyzwaniem. I powiem wam, że nie było to łatwe. Już przy tworzeniu projektów maskotek jest dużo pracy, ale ubrania zdawały się mnie przerastać. Potrzebowałam przerw i motywacyjnego kopa.

Wybór włóczki, wymyślenie modelu, niezliczone godziny na szydełkowanie i prucie każdej robótki...

Długo szukałam sklepu, w którym mogę kupić odpowiednie włóczki i znalazłam. Pani Karolina ma naprawdę duży wybór przepięknej przędzy, z której postanowiłam opracować swoje projekty. Jest włóczka cieńsza - YarnArt Rosegarden i grubsza - YarnArt Bouquet. Właśnie z niej powstało już kilkanaście sweterków dla maluszków.





Teraz powoli, ale konsekwentnie, zbieram wszystko w całość. Dokładne opisy, zdjęcia poszczególnych etapów prac i schematy wykonywane drżącą dłonią próbuję zawrzeć na kilku stronach tak, żeby ułatwić Wam pracę.

Projekty będą umieszczane na mojej grupie FB - Wzory szydełkowe - Agnieszka Szala. Wystarczy dołączyć, by uszydełkować takie sweterki.

12.10.2024

Podrobione zdjęcia

 Szydełkowe oszustwo

Ostatnio często trafiam na zdjęcia szydełkowych prac. I nie są to zdjęcia robione przez autorów danego projektu, a przez AI. Posty w mediach wyskakują jak szalone i promują... nawet nie wiem jak "to" nazwać :( Po ilości polubień wiem, że mało kto rozróżnia prawdziwą fotkę szydełkowej robótki od wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Jest to dla mnie, rękodzielnika przykre.

Prawdziwe prace mają widoczny splot czyli ścieg, który można wprawnym okiem rozróżnić. Zaś podróbki mają niewidoczne, często rozmyte uwypuklenia do złudzenia przypominające półsłupki. Już to, że całe praca wygląda jednakowo, powinno dać ludziom do myślenia.

Jak to oszustwo rozpoznać...

Każdy projekt wykonany ręcznie ma takie cechy jak: różnorodność w zastosowanych ściegach; czasem widać nawet, gdzie nitka była luźniej prowadzona. Warto zwrócić uwagę czy mamy do czynienia tylko z jednym zdjęciem czy z kilkoma, na których powinny być zbliżenia szczegółów i ewentualnie pokazana praca z innej perspektywy. Przykłady poniżej.



1. Warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia zdjęcia, ale i na powiększenie go i przyjrzeniu się szczegółom.

2. Większość zdjęć wygląda na za bardzo wyidealizowanych - zbyt dobrych.

3. Podpowiedzią może być też tło zdjęcia, które jest celowo rozmyte.