13.12.2020

Drobiazg świateczny

 Breloczek - bałwanek

Mam ogromne zaległości w blogowaniu i dlatego jako odkupienie postanowiłam dodać trzy posty ze świątecznymi schematami. Zaczynam od drobiazgu - breloczka.



Przybory:

włóczka Dolphin Baby (HiMALAYA) w kolorze białym, czerwonym, zielonym i pomarańczowym; igła dziewiarska z zaokrąglonym czubkiem, zwykła igła, nożyczki, bezpieczne oczy, kulka silikonowa, szydełko nr 4
 
Wysokość bałwanka: 13 cm 


Uwaga: Na początku każdego nowego okrążenia (nie dot. rz. 1) robimy jedno oczko łańcuszka i wbijamy się w to samo miejsce, przerabiając jeden półsłupek. Zaznaczmy go znacznikiem.
 
Głowa bałwanka:
 
Okrążenie 1: robimy dwa o. łańcuszka i wbijamy szydełko w drugie o. od szydełka, przerabiając w nim 6 półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (6 półsł.)

Okrążenie 2: podwajamy ilość półsłupków przez przerobienie w każdym z 6 o. poprzedniego rz. dwóch półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (12 półsł.)
 
Okrążenie 3: w jedno o. robimy jeden półsłupek, w drugie o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (18 półsł.)
 
Okrążenie 4: w dwa o. robimy po jednym półsłupku, w trzecie o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (24 półsł.)
 
Okrążenie 5: w trzy o. robimy po jednym półsłupku, w czwarte o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (30półsł.)
 
Okrążenie 6 - 8: we wszystkich trzech okrążeniach wykonujemy po jednym półsłupku w każde o. i po przerobieniu każdego okrążenia zamykamy o. ścisłym (30 półsł.)
 
Okrążenie 9: w trzy o. robimy po jednym półsłupku, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (24 półsł.)
 
Okrążenie 10: w dwa o. robimy po jednym półsłupku, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (18 półsł.)
Zakładamy bezpieczne oczka: licząc od czubka robótki pomiędzy 6 - 7 rzędem robótki w rozstawie 4 oczek.
 
Okrążenie 11: w jedno o. robimy jeden półsłupek, a następne dwa przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (12 półsł.)
 
Okrążenie 12: dwa o. przerabiamy razem; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (6 półsł.)

Okrążenie 13: podwajamy ilość półsłupków przez przerobienie w każdym z 6 o. poprzedniego rz. dwóch półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (12 półsł.)
 
Okrążenie 14: w tym okrążeniu robimy po jednym półsłupku; zamykamy okrążenie o. ścisłym (12 półsł.)
Odcinamy nitkę i przeprowadzamy dwa rzędy wyżej (najwęższe miejsce robótki) i zszywamy otwór.
 
 

Garnek:
 
Okrążenie 1: robimy dwa o. łańcuszka i wbijamy szydełko w drugie o szydełka, przerabiając w nim 8 półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (8 półsł.)
 
Okrążenie 2: podwajamy ilość półsłupków przez przerobienie w każdym z 8 o. poprzedniego rz. dwóch półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (16 półsł.)
 
Okrążenie 3: w jedno o. robimy jeden półsłupek, w drugie o. robimy dwa półsłupki; taki motyw powtarzamy do końca okrążenia, które zamykamy o. ścisłym (24 półsł.)
 
Okrążenie 4: w tym rzędzie wykonujemy po jedynym półsłupku, ale  wkłuwanym pod jedną pętelkę - zaznaczy nam się dno (24 półsł.)
 
Okrążenie 5 - 7: we wszystkich trzech okrążeniach wykonujemy po jednym półsłupku (24 półsł.)  
Nie odcinamy nitki. Robimy 6 o. łańcuszka i mocujemy o. ścisłym do czwartego rzędu. Wracamy po łańcuszku, wykonując 6 półsłupków. Odcinamy nitkę. Wypełniamy kulką silikonową i przyszywamy do głowy bałwanka. 
 
Nos:
 
Okrążenie 1: robimy dwa o. łańcuszka i wbijamy szydełko w drugie o. od szydełka, przerabiając w nim 4 półsłupków; zamykamy okrążenie o. ścisłym (4 półsł.)
 
Okrążenie 2: w tym okrążeniu wykonujemy po jednym półsłupku (4 półsł.)
Nie wypychamy. Przyszywamy do głowy bałwanka.
Polecam wykonanie girlandy z bałwanków.